„My nie jesteśmy pijani”. To choroba odbiera nam mowę i sprawność

Agnieszka i Paweł przyjechali 28 lutego na święto chorób rzadkich, które już 15-sty rok odbywa się w warszawskich Łazienkach, w pięknej scenerii Pałacu na Wodzie. Tu spotykają się pacjenci, ich opiekunowie, lekarze, eksperci zajmujący się leczeniem chorób rzadkich. W ciągu tych 15 lat zmienił się świat i patrzenie na choroby rzadkie. 10-15 lat temu nikt nie mówił o „wyrównywaniu szans” pacjentów z chorobami rzadkimi. Przez wiele lat Polska była „czarną dziurą” na mapie Europy pod względem liczby leków dostępnych dla chorych w chorobami rzadkimi. Długo nie mieliśmy też narodowego planu dla chorób rzadkich, choć zalecał to od wielu lat Parlament Europejski.
 
                                                       
 

                                             

 

Choć Agnieszka nie może już samodzielnie funkcjonować, a nawet nie jest w stanie skorzystać sama z toalety, to wciąż pracuje 8 godzin dziennie. – Praca jest bardzo ważna, to szansa za zdobycie środków na życia i normalne funkcjonowanie. W tej chorobie konieczna jest ciągła rehabilitacja, a trzeba za nią zapłacić. Chciałabym też normalnie żyć, zobaczyć świat – zaznacza.

Nadzieję u Agnieszki widać w oczach. Na święto chorób rzadkich przyjechała z narzeczonym, który nie odstępuje jej teraz nawet o krok. Musi być przy niej niemal 24 godziny na dobę.

Błyski w oczach Agnieszki pokazują, że lubi się śmiać. Ale trudno się uśmiechać i opowiadać o sobie, gdy każdym ruchem trzeba walczyć z mięśniami, by mowa była zrozumiała.

Podobnie jak inni pacjenci z tą rzadką chorobą, czeka na pozytywną decyzję o refundacji leku w Polsce. – Dużo osób boi się że terapia nie będzie dostępna dla osób na wózku. Ale my przecież też jej potrzebujemy. Choroba postępuje. Ja teraz mogę wyjść z domu, pojechać nad morze, a są osoby które nie są w stanie już wyjść z domu – mówi. – A my chcemy żyć.

Link do pełnej wersji artykułu:

https://newsmed.pl/medycyna/choroby-rzadkie/11946457/pacjentka-z-ataksja-friedricha-nie-jestesmy-pijani-choroba-zabiera-mowe-i-sprawnosc.html?fbclid=IwY2xjawIvObhleHRuA2FlbQIxMQABHa-ILSe4VnBc3VYWKXPCfGJTQhyhDSQamgfnkf_ipq7N53cGCZCszL-8EA_aem_GupdiXxsus8JdYsGfsmfQQ

.